In: Yardımcı Bilgiler

Denge Kabı Nedir? Nasıl Çalışır?

Denge kabı son yıllarda mekanik tesisat sektörüne giren bir malzemedir. Çok basit bir ürün gibi görünsede yaptığı iş azımsanamayacak derecede önemlidir.

Tesisatta kazandan çıkan sıcak su dolaşıp gelikten sonra bir miktar ısı kaybı olarak kazana tekrar girer , Örneğin 80 derece kazandan çıkan sıcak su dönüşünü 50 veya 60 derece gibi rakamlar ile tamamlar. Buda kazanın fazla çalışmasına ve erken yaşlanmasına neden olur.
Denge kabının burdaki görevi ise gidiş hattı ile dönüş hattı arasında montaj yapılarak , gidiş suyu ile dönüş suyunu karıştırarak aradaki sıcaklık dengesini sağlar. Bu sayede kazana giren su çıkan suyun sıcaklığından çok farklı olmaz.

Denge kabının sağlıklı çalışması için doğru seçim yapılması gerekmektedir. Kazanın kapasitesine göre denge kabı seçimi iyi yapılması gerekmektedir. Küçük seçilmesi durumunda basınç düşümleri meydana gelmektedir ve hatta hava yapmaya sebep olabilir , kazanın sağlıklı çalışmamasına sebep olabilir. Denge Kabı üzerinde kesinlikle bir termometre olması gerekmektedir. (Genellikle Denge kabı üretimlerinde bulunmaktadır fakat siz kontrolünüzü yinede yapmanız gerekmektedir)

Denge Kapları bağlantı şekilleri üç şekildedir. Belli çaplara kadar dişli üretilir, Ve diğer çaplarda ise hem kaynak boyunlu hemde flanşlı olarak üretimi yapılmaktadır.

Denge Kabı imalatını inşaat sahasında da yapılmaktadır ama bizim önerirmiz bu işi sürekli yapan birilerine yaptırmalısınız. Denge kabı seçimi için hesaplamalar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Denge Kabı Markaları

Denge kabını bilen bilmeyen bir çok kişi üretebilir. Fakat bu işi küçümseyip her önüne gelene yaptırmamanız gerekmektedir. Aşağıda bir kaç marka önerisini sizlere sunmak istiyorum

Mak-tes Denge Kabı
Rekpa Denge Kabı
Ataboyler Denge Kabı
Alarko Denge Kabı
Sancak Denge Kabı

Tesisatlarda kullanılan akışkan sıvı tesisattan kazana geri dönerken ısı kaybına uğrar. Bu ısı farkının ortaya çıkması kazanda ısıl gerilmelere neden olur ve kazanın ömrünü azaltır. Denge kabının ana görevi tesisattan gelen soğumuş akışkanın kazandan gelen sıcak suyla karışarak ısıl dengeyi sağlamaktır. Böylece ısıl dengeler minumuma indirgenmiş olur. Üzerine bağlanan sensörle de sıcaklık kontrol edilebilir.

A –  Yüksek mukavemente sahiptir ve hafiftir.

B –  Gövde kaynaklı konstrüksiyon ve karbon çelikten imalattır.

C –  Bütün imalat kalemlerinde basınç mukavemet ve sızdırmazlık testi uygulanır.

D – Üstün imalat teknolojisi ile istenilen ölçülerde denge kapları, siparişe mütakip stoklardan teslim edilir.

E –   Aşağıda denge kaplarının teknik bilgileri verilmiştir. Bu verilen ölçüler dışındaki özel siparişleriniz hazırlanır.

AVANTAJLARI :

  • Kazan devresiyle ısıtma devresi arasında hidrolik etkilenme olmaz.
  • Kazanlar ve ısıtma zonları uygun su debisi altında çalışır.
  • Isıtma devresi kontrol sistemlerinden bağımsız olarak tek veya çok kazanlı sistemlerde kullanılabilir.
  • Denge kabının her iki tarafındaki ayar elemanları optimal çalışır. (Üç yollu vana vs.)
  • Kazan devresi ve ayar elemanları daha problemsiz boyutlandırılır.

DENGE KABININ BOYUTLANDIRMASI

  • Denge kabının sağlıklı çalışması için doğru boyutlandırma yapılması gerekir.
  • Tesisat iletimi, gidiş ve dönüş arasında pratik olarak basınç düşümü olmayacak şekilde yapılmalıdır. Yani anma su miktarı için 0,1 – 0,2 m/sn su hızı ile hesap yapılmalıdır.
  • Kazan çıkış suyu sıcaklığı, denge kabının üst kısmında ölçülmelidir. Bunun için kabın üstüne 1/2″ manşon kaynatılmalıdır. Ayrıca buraya havalık konulmalıdır.